Wine

Kategorie: Open-source

Wine zkratkou „Wine Is Not an Emulator“ je kompatibilní vrstva schopná spustit aplikace Windows na některých operačních systémech typu POSIX jako Linux, macOS a BSD. Namísto Emulace vnitřní logiky Windows jako například virtuální stroj nebo emulátor, Wine překládá volání Windows API do volání POSIX, eliminuje znevýhodnění výkonu a paměti aplikací oproti emulaci. Umožňuje čistou integraci aplikací Windows do plochy Linux.

Wine je vynikající pro spouštění programů a her Windows. Takový software spustíme buď ze správce souborů, nebo pomocí příkazu wine a cestou ke spouštěcímu souboru:

wine hry/diablo2/diablo2.exe

Ze starších titulů lze spustit opravdu hodně her i programů a kompatibilita je vskutku dobrá. Pro hraní klasických her je dostačující a při problémech s rozlišením je možné hrát v okně anebo emulovat desktop. Zvuk funguje bez problémů s ovladači Alsa a Pulseaudio. Je možné připojit obraz disku jako CD-ROM. Herní periferi jsou použitelné, ale mnohdy vyžadují úpravy ze strany OS.

Unreal Tournament

Instalace

Wine se instaluje pomocí balíčku wine, pokud chcete kompilovat ze zdrojového kódu, podívejte se na domovskou stránku. Pokud chcete, můžete instalovat z Gitu.

Alpine Linuxapk add wine
Arch Linuxpacman -S wine
CentOSdnf install wine
FreeBSDports
OpenSUSEzypper install wine
Ubuntu/Debianapt-get install wine

Nastavení

Nastavení se provádí pomocí příkazu winecfg, který spustí grafický konfigurátor, to je nástroj pro základní ovládání Wine v grafickém rozhraní. Výchozí nastavení je pro běžný provoz dostačující.

winecfg

Programová data jsou jako výchozí v domovském adresáři ve složce .wine.

~/.wine/
Obecné přednastavení
Nastavení zobrazení