O Suzuki GS500E

Kategorie: Suzuki GS500E

Suzuki GS500E je hojně zastoupený model ,,naháče“ vyráběný od 80. let. Klasicky vypadající, vzduchem chlazený dvouválec s charakteristickým zvukem je dobře zkonstruovaný a vhodný i pro začínající. Lehká a stabilní konstrukce je perfektní do města a skvěle se hodí i mimo. Není to žádný supersport, ale po zatáhnutí Vás čeká příjemné zrychlení k bezproblémovému předjíždění. Údržba není složitá a je třeba pouze dodržovat servisní intervaly. Spotřeba se pohybuje mezi 3,5 – 5l dle stylu jízdy a vyladění motoru i karburace. Jednoduchost stroje má za následek i spolehlivost. Za 6 let pravidelné údržby odchází pouze spotřební zboží a prasklo mi lanko spojky.

Jednoznačně musím Suzuki GS hodnotit jako mimořádný stroj, který nezklame, neurazí, ale naopak potěší a naučí. Suzuki GS500E jsem si zamiloval. Vozila mě do práce a na výlety, najel jsem s ní necelých 30 000 km. Moto jsem prodal a koupil silnější Kawasaki Zr-7, ale brzy mi začala chybět. Je veliká škoda, že výroba tohoto modelu již ustala. Mnohé jsem se s GS500E naučil, hlavně jezdit a servisovat, velice doporučuji případným zájemcům.

Suzuki GS500E

Nákup ojetého kusu

Na podzim roku 2018 jsem koupil ojetý motocykl ve špatném a nepojízdném, leč trochu zachovalém stavu, motor se zdál být v pořádku, neběžela na 1 válec (asi ucpaný karburátor). Prodejce mi ji dovezl až ke garáži, byla odhlášená a dovezená z Německa. Ideální stav a práce mohla začít.

Servis a opravy

Suzuki GS500E jsem si opravoval a udržoval sám a věřte, že motorku do cizích rukou nepůjčím. Jestliže máte k ruce servisní příručku, chuť udělat věci pořádně a dostatečné dílenské vybavení, zvládnete to i Vy.

Pravidelná údržba motocyklu je dána výrobcem a je popsána v servisním manuálu. Konkrétně Suzuki GS500E je vskutku jednoduchá na konstrukci a uspořádání. Vše je přístupné a motorka se za nic stydět nemusí.

Nutností pro domácí servis je servisní příručka. Na stránce www.motorkari.cz naleznete odkazy ke stažení manuálů servisních i uživatelských. Sepsal jsem také pro všechny případy servisní data.

Klíč