SSD/HDD/Flash disk a Raspberry

Kategorie: Raspberry PI

Instalace operačního systému na USB SSD, HDD a flash disk pro Raspberry PI 2, 3, 4.

SSD/flash disk a jeho přínos

Mít operační systém na SSD disku má značné výhody. Mají velmi nízkou spotřebu oproti klasickým pevným diskům, lze je tedy bezproblémů připojit k Raspberry zapojeném s adaptérem o maximálním proudu 2A. Zařízení pracuje s diskem SSD rychleji a poskytuje větší kapacitu. Stačí jen koupit USB rámeček na SATA 2.5 disk v hodnotě 250Kč, k tomu SSD disk 120GB v hodnotě 500Kč.

Kompatibilita

Od verze Raspberry PI 2 funguje podpora bootování z USB(u PI 2 stále s háčkem). Raspberry 3 dovede bootovat z USB bez nutnosti dalších úprav oproti klasické instalaci na kartu. To samé platí také pro nejnovější model Raspberry PI 4.


Raspberry bootuje ze zařízení:

 • Flash
 • Hard Disk Drive(HDD)
 • Solid-State Drive(SSD)

Instalace

Instalace probíhá ve všech případech stejně, jako dle manuálů na SD kartu. Pouze model PI 2 vyžaduje zvláštní úpravu nastavení souborů config.txt a cmdline.txt v adresáři /boot a současně vyžaduje číst úvodní startovací data stále z SD karty. Je zapotřebí tedy jak funkční SD karta, tak nové USB úložiště.

Raspberry PI 2

Raspberry PI 2 ještě nepočítalo až tak s možnostmi bootu z externích zařízení. Řešení je trochu kostrbaté a nepředvídatelné.

Instalace na Linux

 1. Připravíme si totožný funkční systém na SD kartu.
 2. Extrahujeme obraz disku operačního systému také na nové USB úložiště.
 3. Na SD kartě doplníme do /boot v souboru config.txt:
 4. Opět na SD kartě v adresáři /boot, ale tentokrát upravíme soubor cmdline. Hledejte slovo root=, za ním totiž přepíšeme název zařízení na požadovanou cestu k USB úložišti s kořenem root(/).
 5. Na novém USB úložišti doplníme do /boot v souboru config.txt:
 6. Hotovo! Jako první by mělo Raspberry PI 2 načíst data z SD karty a až později po přečtení parametrů pro start bude fungovat bootování z USB.

Instalace z Windows

Postup instalace na windows je stejný, obraz disku akorát extrahujeme pomocí Win32 Disk Imager.

Poznámka:

Pokud Raspberry PI 2 neroztáhne automaticky oddíl disku na plnou velikost, musíte tak učinit ručně s nějakým správcem oddílů.

Raspberry PI 3 a 4

Instalace se provádí klasicky, nemusíme mít funkční SD kartu v Raspberry a stačí nám jen USB úložiště. Postupujeme dle klasického návodu k instalaci na SD kartu a pak jen připojte k Raspberry.

 1. Extrahujte data obrazu operačního systému na USB úložiště
 2. Hotovo, připojte k Raspberry.

Zkušenosti s USB rámečky

Zatím jsem pracoval s rámečky od značky Delock a HDD pevnými disky Samsung, Western Digital anebo s SSD disky Patriot a Adata. Jestliže jsem používal rámeček s diskem, životnost samotného rámečku nebyla nijak dlouhá. Asi za rok až dva rámečky odchází.