O webu

Tento web je místem, kam umisťuji své poznámky, zápisky a publikace. Obsah tvořím ze zkušeností anebo jiných zdrojů, které jsou dostupné. Vznik webu se datuje k roku 2020 a vznikl proto, že nabízí přehledně třízená témata a články, tudíž nabízí přehledně orientované kategorie se zajímavým obsahem týkajícím se počítačů, programů, operačních systémů, hardware, cvičení, motorek, zahrádky a mnoho dalšího.

O webu

Témata nebývají nic nového, často se jedná o problematiku, která je řešena všude po internetu. Nicméně obsahuje můj pohled na věc a také mé zkušenosti i pocity, které balancují mezi subjektivně a objektivně pojatým přístupem. Snahou tohoto serveru je informovat čtenáře o mých aktivitách a současně dát k dispozici stručné množství kvalitního čtiva, které dokáže rozšířit obzory, zaujmout i inspirovat. Takového čtení, ze kterého si něco odneseme a nebude to ztráta času.

Grafika webu

Vzhled webu se snažím zachovat minimalistický a v rytmu old-school, pouze jednoduché a základní funkce. Design a šablonu jsem si upravil podle svého gusta viz. téma WordPress. Na serveru se nachází obrázky, které jsem vytvořil a dle potřeby použil. Fotografie fotím fotoaparátem Nikon D3100, grafiku tvořím kombinací editorů Gimp a Inkscape. Odkazované obrázky mají velikost větší. Používám většinou šíři 580 pixelů. Grafiku webu tvořím především vektorovou a to v programu Inkscape. Nepoužívám přímo škálovatelnou vektorovou grafiku, ale převádím do podporovanějších formátů – převažuje png, gif. Pokud chci obrázek k tématu, prostě ho vytvořím. Pokud se Vám nějaký obrázek líbí, zeptejte se mne, jestli ho smíte používat dále.

Historie webu

Začátek provozu domény Mvecko.cz se datuje k 3. 2019. Jako první došlo k přiřazení domény mvecko.cz na veřejnou IP adresu vlastního serveru založeného na jednodeskovém počítači Rasberry. Nahrání mého prvního „textového“ webu na server. Ihned po zveřejnění jsem jej přepracoval a vylepšil. Přetvořil jsem kompletně znovu celý web a přidal některé funkce, pracoval jsem celé dny na barevných tématech. Pořád nejsem spokojený s uspořádáním a vzhledem. Pracuji na změnách vzhledu a experimentování s barvami, vytvářím animace.

Dokončil jsem PHP verzi webu mvecko.cz a vytvořil animace pro webový obsah. Začal jsem pracovat na poddoménách webu mvecko, které se věnují specifickým tématům. Vytvořil jsem poddomény: cvičení, IT-služby, Kixi, motorky, Linux a Raspberry. Poddomény píšu už jen v jazyce HTML a CSS. Vytvořil jsem stránku Showroom, která předvádí výsledky práce a jako jediná běží s podporou PHP7.

Koncem roku 2019 ruším podporu PHP na serveru a stránce mvecko.cz, pracuji jen s HTML a CSS. Vytvořil jsem nové logo a začal pracovat na vektorové grafice. Mé uvažování a chápání dobrého webu se mění, uvažuji o jednoduchém webu bez zbytečností a scriptů, které zatěžují nejen prohlížeče. Webové stránky už jsou jen v HTML spolu s CSS! Kladu důraz na minimalistický design a HTML kód.

Nakonec jsem se v roce 2020 rozhodl web provozovat na redakčním systému WordPress.

Další stránky – poddomény

Některá témata zpracovávám také do samostatných webů pro jejich lepší úspěšnost, dohledatelnost a zvýhodnění ve vyhledávačích. Faktem zůstává, že nejaktuálnější obsah je zde.