O mě – autorovi

Já

Jmenuji se Martin Všaha a jsem vyučený mechanik – elektronik se zaměřěním na automatizaci. Věnuji se velkému spektru koníčků okolo techniky, počítačů, cvičení a kutilství. Oblast techniky a počítačů mě zajímá od roku 1995, kdy jsem jako malý kluk obsluhoval domácí počítač s operačním systémem DOS a hrál klasické hry jako: DOOM 2, Blood, Wolfenstein 3D, Duke Nukem 3D a mnoho dalších. S postupem času jsem se dostal k operačnímu systému Microsoft Windows 95, který nabízel oproti DOSu větší možnosti.

Můj první počítač byl Compaq Presario CDS 524, jednolitý kus vcelku – bedna i monitor v jednom – s procesorem 486 DX2 o taktu 66 MHz, operační pamětí 20 MB (4 + 16) a vestavěnými stereo reproduktory. Provozoval jsem ho na DOSu a Windows 95. Mezi mé záliby patřila hudba, ale počítač nebyl tak výkonný na moderní formát mp3 a tak jsem musel pracovat s formáty bez komprese jako například wav, každá píseň tak měla okolo 30 – 60 MB. Při kapacitě disku 500 MB a operačním systémem Windows 95 zabírajícím tuším okolo 200 MB se pak nedalo mluvit o rozsáhlé sbírce médií. Musel jsem v programu Záznam zvuku snižovat kvalitu pro větší hudební knihovnu.

Již v roce 1998 jsem začínal pracovat na tvorbě webu za pomoci programu Cool Page, který dovedl vizuelně pracovat s rozvržením webu a přímo vkládat obsah, obrázky a média. Díky tomu jsem si alespoň částečně osvojil HTML kód. Pro operační systém Windows 95 – 98 bylo možné nastavit pozadí jako HTML. Prostě jsem jako pozadí vybral svůj .html soubor a tím jsem získal interaktivní pozadí s odkazy, obrázky, zvuky a prostě vším, co si člověk dle fantazie vytvořil.

Okolo Milénia jsem si hrál programem Virtual DJ a mixoval hudbu. Další oblíbený program byl Traktor Dj Studio. Měl jsem velké množství materiálu, ale žádná data se mi z té doby nedochovala. Po pár letech mě záliba mixování přešla protože…

FL Studio

V roce 2004 jsem se začal zajímat o tvorbu elektronické hudby. U mého tehdejšího kamaráda Davida jsem poprvé uviděl pracovní stanici Fruity Loops později známou jako FL Studio. Nechal jsem se inspirovat tamějšími tutoriálovými skladbami, ze kterých jsem se hodně naučil jak používat FL Studio.

Studiem na střední škole jsem se seznámil s operačním systémem Linux a velmi jsem si jej oblíbil pro své vlastnosti a také licenci. Začal jsem používat open-source programy a objevoval rozdílný systém než byl ten, na který jsem byl zvyklý (Windows XP). Jako první jsem nainstaloval na svůj počítač distribuci Ubuntu. Otevřenost operačního systému mne natolik uchvátila, že už nic jiného nemělo šanci. Ubuntu se mi časem zdálo jako příliš jednoduché a plné mnoha zbytečných balíčků. Časem jsem tedy vyzkoušel ještě Debian, Arch Linux, OpenSUSE, CentOS, ale i FreeBSD. Arch Linux byl dlouho mým nejoblíbenějším systémem, ale v roce 2019 jsem jej vystřídal za FreeBSD. Od této doby také mám svůj soukromý notebook IBM T60, který funguje dle mých představ i se starším hardwarem. Před tímto notebookem jsem měl asi 5 let Lenovo ThinkPad R500, který je oproti výše zmíněné T60 výkonnější a větší. Ale po pár úpravách na T60 se výkonnostní rozdíl téměř vyhladil.

Linux je pracant

Mám zkušenosti se slaboproudem i silnoproudem a díky tomu vlastním vyhlášku č. 50. Dovedu opravit drobnou techniku a jiné elektro, umím programovat PLC(LOGO!), Python a web. Vyznám se v pneumatických obvodech, dovedu nakreslit schématiku zapojení, díky programu KiCad to nebylo nikdy jednodušší. V oblibě mám používání open-source software, který ostatně najdete zde na webu a také klasiku ve všech podobách, líbí se mi starší a malé telefony, které mají zajímavý design a funkce. Začal jsem v roce 2013 sbírat mobilní telefony, které nějakým neotřelým způsobem dokáží zaujmout. Mezi mé oblíbené kousky například patří modely od HTC, Qtek a Nokia, jedná se především vždy o PDA a nikoli chytré telefony.

Dlouho jsem se zajímal o motocykly a v určitém věku přišlo mi automatické nějaký stroj si pořídit. Je to radost, která mi od mala zůstala.

Od roku 2012 jsem se začal intenzivně věnovat cvičení, workoutu a zdraví.

Já a přítah

V roce 2019 jsem odstartoval svou vlastní doménu Mvéčko, která je neustále aktivní a obsah se rozrůstá. Jako první došlo k přiřazení domény mvecko.cz na veřejnou IP adresu vlastního serveru založeného na jednodeskovém počítači Rasberry. Nakonec jsem se rozhodl web provozovat na redakčním systému WordPress. Můžete si také přečíst informace o webu.

Začínám se od 28.6 2020 učit na nový nástroj, který byl pro mne doposud neznámý. Jedná se o klasickou džezovou kytaru CREMONA Luby JUMBO typ 4470 s šesti strunami vyrobenou roku 1988 v Hradci Králové, nechybí osazení dobovým popruhem. Jak jsem k ní přišel? Opět jako slepý k houslým…

Následně si pořizuji malou kytaru (guitarlele) Yamaha GL1, která mi doslova přirůstá k ruce.

Neustávám v zájmu o hudbu a rozhodl jsem se to nevzdávat, občas ještě usednu k počítači a hraju si s Digitální pracovní stanicí. Jestliže Vás zajímají mé písně, můžete si je zde poslechnout a stáhnout. Komponování hudby je zajímavá a zábavná forma projevu.

Nějaký čas jsem věnoval také práci s efekty, ale k dispozici mám jen volné verze a tak se musím spokojit s tím, co je. Finance jsou limitující faktor.

Granátovník trpasličí - květ

V posledních letech pěstuji zeleninu, ovoce a bylinky, podívat se můžete na mé zápisky o zahrádce. Vyhledávám převážně užitné rostliny, ze kterých „něco kápne“. Na okrasné květiny si moc nepotrpím.