Netřesk (Sempervivum)

Kategorie: Zahrádka

Existuje celá řada druhů, u nás se vyskytuje pouze netřesk střešní. Jedná se o horskou víceletou rostlinu a po odkvětu má někdy tendenci uvadat.

Z historického hlediska se jedná o rostlinu s blahodárnými účinky a to věděl již Karel IV.

Netřesk
Netřesk

Pěstování

Netřesk je velmi odolný, nenáročný, vytrvalý a mrazuvzdorný. Je to skalní rostlina a tak se mu daří nejlépe v nějaké sušší škvíře na kameni s trochou hlíny a písku. Může být vystaven slunci a neměl by být delší dobu přemokřený, jedná se o sukulentní rostlinu a vyžaduje dobrý odtok vody.

Barevné a pestré varianty Netřesku jsou náročnější na vláhu, živiny a sluneční svit. Při nedodržení těchto podmínek pestrost pomalu zaniká.

Poznámka:

Při pěstování na balkoně orientovaném na jih, současnými letními teplotami až 38 °C a občasnou zálivkou je spokojený, ale ztrácí červený odstín.

Množení

Množení můžeme provádět na jaře pomocí semen. Dalším způsobem je zapíchnutí listů nebo malých růží do hlinitopísčité půdy. Je možné také zapíchnout malou řůžici do obyčejné půdy a i tak roste dál.

Užívání

Konzumovat se dají mladé listy a výhonky, někde jej používají do salátů.

Obklady z nasekaných anebo rozdrcených listů zmírňují otoky.

Rozříznutý list přiložený po dobu několika hodin na kuří oko pomůže s jeho odstraněním.

Nálev/vývar (čaj) z listů netřesku je dobrý na záněty úst, dýchacích cest a zahlenění.

Louhováním zastudena asi hodinu získáme nápoj proti horečce a zahlenení. S přidáním okurky do nápoje vytvoříme také pleťovou vodu vhodnou například při popálení kůže sluncem.

Mast z Netřesku je dobrá na pohmožděniny, odřeniny a ztvrdlou kůži. Vyrobíme ji z nasekaných listů a tuku (vepřové sádlo, bambucké máslo, kokosový olej), vaříme dokud se nevypaří šťáva, nalijeme do nádobek a necháme vychladnout a ztuhnout. Uchováváme ji v chladničce.

Účinky

Důžina z listů pomáhá uzdravovat poranění, popáleniny, omrzliny, záděry, otoky, bodnutí hmyzem, záněty, horečku, kuří oka, exémy, ztvrdlou kůži a bradavice.

Účinky Netřesku jsou srovnatelné s Aloe Vera.