Nápověda

Udělejte si pohodlí a užijte si můj web bez reklam s volnočasovými články, které slouží někdy více i méně jako mé poznámky a zápisky. Motivem témat je FreeBSD, Linux i Unix, open-source, Raspberry PI, mé koníčky jako cvičení, motorky, hudba, web a zahrádka. Publikuji zde také programy a projekty a rozebírám různý hardware a ostatní věci. Okrajově se také z nutnosti zabývám operačním systémem Windows. Pokud se Vám má práce líbí anebo máte otázky, kontaktujte mne. Jestliže mne chcete podpořit, neváhejte tak ihned učiniti. Pro přesnější vyhledání témat můžete využít seznamu kategorií, které jsou přiřazeny k článkům dle jejich tématu. Klíčová slova témat jsou definována jako štítky. Pro nejpřesnější hledání použijte formulář vyhledávání.

Tato stránka poslouží jako nápověda anebo pomocná ruka těm, kteří tápou i nevědí, co si zde počít.

Navigace obsahem webu

V hlavičce (horní část stránky vizuelně ohraničena) každé stránky webu je k dispozici základní menu s odkazy, kde se dozvíte něco o mě anebo také o tomto webu.

V patičce (dolní část stránky vizuelně ohraničena) každé stránky webu rovněž naleznete orientační prvky jako je vyhledávání, kategorie zápisků, důležité stránky webu (hlavní navigace webem), štítky zápisků, archivované články a logo MV odkazující vždy na úvodní stránku webu.

Hledání

Jestliže potřebujete najít něco konkrétního, použijte vyhledávání v patičce, které Vám jistě mnohé usnadní.

Kategorie Zápisků

Slouží pro přehledné rozdělení článků do kategorií, tyto kategorie se nachází v patičce každé stránky. Některé články mohou být přiřazeny i do více kategorií, pokud to splňují požadavky obsahu.

Důležité stránky webu

Jsou hlavní stránky, které obsahují témata týkající se přímo webu Mvéčko.cz. Patří sem například stránka o mě, o webu, více posledních zápisků, nápověda, zásady ochrany osobních údajů, rejstřík a kontakt. Toto menu se nachází opět v patičce.

Štítky zápisků

Jsou termíny vystihující obsah zápisků a také jeho vlastnosti i specifika. Tyto štítky se vyskytují opět vždy v patičce každé stránky.

Archiv zápisků

Je Archiv zápisků, které jsou organizové dle roku a měsíce, nachází se samozřejmě opět v patičce každé stránky. Každý měsíc archivu obsahuje veškeré články publikované v daném období.

Logo MV

Logo MV odkazuje vždy na úvodní stránku webu Mvéčko.cz.

MV logo tlukot srdce

Rolovač

Rolovač

Rolovač se nachází nad patičkou. Slouží pro pohodlné odrolování stránky nahoru. Každý článek a stránka jsou ukončeny rolovačem, který přesune čtenáře zpět na začátek.

Oddělovač

Oddělovač slouží pro optické oddělení obsahu, zpravidla je použit pro ohraničení hlavičky a patičky. Používám ho také v některých zápiscích pro přehlednost textu a obsahu.

Prvky na webu

Odkazy

Externí odkazy se od interních liší tím, že na konci odkazu je znak , tím upozorňuji na otevření externího odkazu v nové záložce. Interní odkazy se od sebe neliší – mohou to být odkazy na záložky anebo místní stránky.

Obrázky

Obrázky jsou ve formátech jpg, png, gif a šířka obrázků bývá zpravidla dle šíře webu a to 580px. Kvalita obrázků je podřízena jejich velikosti pro úsporu volného místa na serveru a současně je tomu tak pro umožnění co nejrychlejšího načítání stránek.

Neformátovaný text

Pro příkazy a výňatky z kódu používám neformátovaný text.

Příklad <neformátovaného> textu