Linux

Kategorie: Obecně

Linux je svobodný operační systém vyvýjený dobrovolníky z celého světa, je rychlý a má skvělou podporu. Linuxové jádro využívají stovky distribucí, které jsou rozdílné použitými nástroji a programy. Pracuje s open source programy a nechybí ani podpora českého jazyka.

Distribuce

Linux existuje v podobě mnoha distribucí, které jsou rozdílné a současně mají společné jádro. Liší se například použitým grafickým rozhraním, sadou programů i nástrojů a volbou přihlašovacího manažera. Také v teorii mohou vznikat rozdílná nastavení a odlišnosti. Právě pro jejich rozdílnost si může každý vybrat to pravé, je třeba jen vyzkoušet. Díky použitým licencím je možné distribuce Linux využívat a šířit zdarma.

Pro začátečníky jsou vhodné distribuce Ubuntu a Debian, které mají grafický instalátor a začínající uživatel je zvládne s malou pomocí sám nainstalovat. Vhodná je také distribuce OpenSUSE, která nabízí i komfortní konfigurátor YaST.

Alpine Linux

Alpine Linux není příliš vhodná pro začínající. Jedná se o velmi flexibilní distribuci co se týká nasazení. Chvíli jsem tento systém provozoval na stolním počítači, ale neudržel se dlouho. Zajímavý systém mě nadchl, ale poměrně delší nabíhání desktopu udělilo záporné body. Nepodařilo se mi spouštět síť v pozadí a čekat při zavádění 6 sekund na získání IP adres mě někdy rozčilovalo.

Arch Linux

Arch Linux je pro pokročilé, jelikož se instaluje z příkazové řádky a grafické prostředí si musíme doinstalovat. Sami si vybereme, co si k jádru operačního systému nainstalujeme. Arch Linux začíná instalací balíku Base a volitelně Base-devel. Když jsem si ho osvojil, už jsem nechtěl jiný.

CentOS

CentOS je distribuce zaměřující se na prostředí GNOME. Pomocí grafikcého instalátoru lze pohodlně nainstalovat běžným uživatelem. Distribuce je hezky zpracovaná, čistá a útulná.

Debian

Debian je přesně mezi. Nabízí možnost příjemné kompletní instalace i takzvaného „install from scratch“, instaluje se tedy od základu systému přidáváním potřebného softwaru. Nabízí také výběr mezi instalací grafickou a textovou, dále také nabídne instalaci metabalíčků s předvolenými programy a možnost okamžitého použití bez složitého nastavení. Uživatelsky dobře zvládnutelný.

OpenSUSE

OpenSUSE je zajímavá distribuce Linux s odladěným nastavením vhodná pro všechny. Systém obsahuje velké množství balíčků a nabíhá pomaleji.

Ubuntu

Ubuntu je skvělá pro začínající, nainstaluje se vše potřebné včetně základních uživatelských programů jako prohlížeč webu, správce souborů a textový editor. Poskytuje přehledný instalátor vhodný i pro nováčky. Uživatel po instalaci sedne k hotové a vyladěné věci. Není třeba zdlouhavě konfigurovat hardware, aby plnil svou funkčnost. Existují odnože používající rozdílná grafická prostředí jako příkladem Xubuntu s Xfce4 a nebo Lubuntu s Lxde.

Zabezpečení

K zabezpečení v síti používá Linux nejčastěji síťový filtr iptables, který se stará o to, jaké protokoly odkud a kam smí. Pro ulehčení práce můžeme použít nástroj UFW, který dovede pohodlně nastavit pravidla iptables.

Pokud chci důkladnější ochranu, nastavím program Fail2ban.

Softwarová výbava

Aplikace, programy, nástroje, utility, říkejte tomu jak chcete, softwarová výbava počítačů je open-source a zdarma. Instaluje se ze vzdálených repozitářů pomocí balíčkovacích správců. Pracuji na alespoň obecném popisu programů, které používám anebo se mi zdají nějakým způsobem zajímavé. Leckde najdete i mé vychytávky a nastavení, odkaz na seznam programů naleznete o krok níže. Užitečným odkazem mi byla Arch Linux Wikipedie, kde je krásný seznam softwaru v angličtině.

Správci displeje

Po zavedení systému je prvotní prostředí textové a to jak pro přihlášení, tak pro práci s počítačem. Pokud chceme grafické přihlášení, vybereme a nainstalujeme správce displeje, který obstará přihlašovací obrazovku a start správce oken.

Správci displeje jsou:

Grafická prostředí – správci oken

Pro Linux je svoboda samozřejmostí a tak je možné vybrat si z mnoha grafických správců oken, kteří se starají o vzhled GUI. Je velké množství druhů, které jsou velmi odlišné a já Vám ukážu mé oblíbené níže.

X Window Server(X Server) umožňuje grafické prostředí a Xinit ho startuje. Využívají souborů knihoven GTK+ a QT, které zajišťují grafiku GUI(Graphical User Interface). Manažeři desktopu(DM) spravují uživatelská grafická rozhraní.

Linux totiž není jen o příkazové řádce, je to také o plnohodnotném desktopu, který je jako umělecké dílo. Pokud instaluji distribuci Linux, která má své grafické prostředí, odpadá starost hned nějaké shánět a nastavovat. Pokud ale instaluji od nuly, přijde mi nějaké vhod. Jestli chcete nějaké nainstalovat, jste zde správně. Stačí si jen vybrat: Awesome, DWM, I3, Fluxbox, Gnome, KDE, LXDE, Openbox, Window Maker, XFCE4.

Hry na Linuxu

V linuxovém ekosystému můžeme najít také rozptýlení v podobě hraní her, které mohou být dělané přímo pro systému Linux/Unix anebo mohou být z jiných platforem a takové pak emulujeme(spouštíme) potřebným softwarem.

Vzdálený přístup

Pro vzdálený přístup k počítači se systémem Linux můžeme použít protokol SSH, kterým se připojíme a přihlásíme do konzole, používá výchozí port 22. Pro grafický server se hodí přistupovat vzdáleně díky VNC serveru, který využívá klasicky port 5900.

Pro výchozí zkušební nastavení je možné obojí nainstalovat a rovnou spustit. Pro jiné než zkušební účely doporučuji provézt důkladné a bezpečné nastavení.

  • OpenSSH
  • VNC

Screenshoty z různých pracovních ploch

Linux může vypadat na každém počítači na světě jinak, takovou variabilitu nabízí. Podívejte se na pár příkladů níže, které poukazují na možnou rozdílnost v grafických prostředích:

LXDE
XFCE4
GNOME
Awesome
Awesome
Window maker
DWM