LibreELEC a Kodi

Kategorie: Raspberry PI

Multimediální stanice Kodi nabízí potenciál plnohodnotného multimediálního zařízení, kdy se z Raspberry stane přehrávač a prohlížeč multimediálního obsahu třeba i v obýváku. Srdcem je operační systém LibreELEC.

Instalace

Instalace probíhá snadno pomocí Raspberry Pi Imager a poté je k dispozici již funkční systém bez nutnosti dalších zásahů. Instalace na SD kartu je tedy velmi jednoduchá, spustíme Raspberry Pi Imager a zvolíme operační systém LibreELEC, vybereme médium pro instalaci a počkáme na úspěšné dokončení. Poté můžeme vyjmout SD kartu a vložit do Raspberry Pi. Podporované jsou všechny verze začínajíci od první generace.

První spuštění

První spuštění roztáhne diskové oddíly a provede několik nezbytných skriptů pro první spuštění, poté se provede restart a naběhne systém Kodi. Připojení do sítě může být metalickými kabely anebo pomocí Wi-Fi. Funkce programu lze rozšířit díky různým modulům (Addons).

  • Hry
  • Hudba
  • Obrázky
  • Rádio
  • TV
  • Video
  • A jiné nástroje…

Rozšíření

Pro rozšíření knihovny médií lze samozřejmě připojit USB periferie anebo také využít síťových serverů. Kodi zvládne standardy sdílení systémů Windows , FTP a jiné. Jestliže definujeme například přístup k FTP serveru s filmy, zobrazí se ono spojení v knihovně a tváří se jako místní soubory. Pro tento model používání je potřeba zajistit rychlý síťový datový tok, aby přehrávač mohl rychle načítat a bufferovat. V opačném případě, kdy bude pomalé spojení, bude zdlouhavé přetáčení filmů, listování a také nebude plynulé přehrávání a to zejména filmů s vysokým rozlišením.

Pro přizpůsobení multimediálního centra Kodi je možné využít nastavení, které můžeme rozšířit o nastavení pro experty. Vzhled programu můžeme díky skinům pozměnit, jsou k dispozici ke stažení z repozitáře, ostatně jako všechny další addons.

Systém nabízí i některé služby jako je SSH server, Samba, Avahi, Cron a jiné.

Přehrává velké množství formátů, ztrátové i bezeztrátové, hudbu i video zobrazuje obrázky. O svižné vykreslení se u zařízení Raspberry Pi stará hardwarový dekodér. Neměl jsem problém s přehráváním 15GB mkv filmu.

Podporované formáty lze najít na stránce kodi.wiki.

Fyzická média

Blu-ray Disc (unencrypted), CDs, DVDs, DVD-Video, Video CDs (including VCD/SVCD/XVCD), Audio-CD (CDDA), USB Flash, lokální pevné disky

Síťové protokoly

AirPlay/AirTunes, UPnP, SMB/SAMBA/CIFS, AFP, Zeroconf/Avahi/Bonjour, NFS, HTTP, HTTPS, FTP, RTSP (RTSPU, RTSPT), MMS (MMSU, MMST), Podcasting, TCP, UDP, SFTP, RTP and RTMP (včetně RTMP, RTMPT, RTMPE, RTMPTE, RTMPS), DHCP, NTP, WebDAV

Kontejnery

AVI, MPEG, WMV, ASF, FLV, MKV/MKA (Matroska), QuickTime, MP4, M4A, AAC, NUT, Ogg, OGM, RealMedia RAM/RM/RV/RA/RMVB, 3gp, VIVO, PVA, NUV, NSV, NSA, FLI, FLC, DVR-MS, WTV, TRP, F4V

Video

MPEG-1, MPEG-2, H.263, MPEG-4 SP a ASP, MPEG-4 AVC (H.264), H.265, Indeo, MJPEG, RealVideo, RMVB, Sorenson, WMV, Cinepak

Zvuk

MIDI, AIFF, WAV/WAVE, AIFF, MP2, MP3, AAC, AACplus (AAC+), Vorbis, AC3, DTS, ALAC, AMR, FLAC, Monkey’s Audio (APE), RealAudio, SHN, WavPack, MPC/Musepack/Mpeg+, Shorten, Speex, WMA, IT, S3M, MOD (Amiga Module), XM, NSF (zvukový formát NES), SPC (SNES), GYM (Genesis), SID (Commodore 64), Adlib, YM (Atari ST), ADPCM (Nintendo GameCube), CDDA

Digitální obrázky

BMP, JPEG, GIF, PNG, TIFF, MNG, ICO, PCX, Targa/TGA, WebP

Titulky

AQTitle, ASS/SSA, CC, JACOsub, MicroDVD, MPsub, OGM, PJS, RT, SMI, SRT, SUB, VOBsub, VPlayer

Metadata

APEv1, APEv2, ID3 (ID3v1 a ID3v2), ID666 a Vorbis komentáře pro zvuky, Exif a IPTC (včetně GeoTagging) pro formáty obrázků

Výchozí přihlašovací údaje

Uživatelroot
Heslolibreelec

Screenshoty

Pro vytvoření snímku obrazovky stačí zadat na klávesnici tlačítko print screen (prt scr). Veškeré snímky se pak ukládají do umístění /storage/screenshots.

Závěr

Testoval jsem na zařízeních Raspberry PI 2/3 s verzí LibreELEC 9.2.6. Přehrávání videa ve vysokém rozlišení 1080 řádků běží plynule, HW dekodér zajišťuje velké množství snímků za sekundu a při pohledu na obraz a fps videa je jasné, že je to mnohem lepší podívaná, než například na stolním počítači. Mediální soubor byl přitom umístěný na FTP serveru vedený metalickými kabely a rychlostí 100Mbit/s.

Ideální pro tento případ by se jevilo nějaké datové úložiště jako například server NAS. Vlastní paměť zařízení v podobě SD karty neumožňuje takový komfort, kapacitu a životnost, jako mají běžné pevné disky.