LibreELEC a Kodi – Raspberry PI jako multimediální centrum
Multimediální stanice Kodi nabízí potenciál plnohodnotného multimediálního zařízení, kdy se z Raspberry stane přehrávač a prohlížeč multimediálního obsahu třeba i v obýváku. Srdcem je operační systém LibreELEC.

Obsah:
Instalace
Instalace probíhá snadno pomocí Raspberry Pi Imager a poté je k dispozici již funkční systém bez nutnosti dalších zásahů. Instalace na SD kartu je tedy velmi jednoduchá, spustíme Raspberry Pi Imager a zvolíme operační systém LibreELEC, vybereme médium pro instalaci a počkáme na úspěšné dokončení. Poté můžeme vyjmout SD kartu a vložit do Raspberry Pi. Podporované jsou všechny verze začínajíci od první generace.
První spuštění
První spuštění roztáhne diskové oddíly a provede několik nezbytných skriptů pro první spuštění, poté se provede restart a naběhne systém Kodi. Připojení do sítě může být metalickými kabely anebo pomocí Wi-Fi. Funkce programu lze rozšířit díky různým modulům (Addons).
- Hry
- Hudba
- Obrázky
- Rádio
- TV
- Video
- A jiné nástroje…

Rozšíření
Pro rozšíření knihovny médií lze samozřejmě připojit USB periferie anebo také využít síťových serverů. Kodi zvládne standardy sdílení systémů Windows , FTP a jiné. Jestliže definujeme například přístup k FTP serveru s filmy, zobrazí se ono spojení v knihovně a tváří se jako místní soubory. Pro tento model používání je potřeba zajistit rychlý síťový datový tok, aby přehrávač mohl rychle načítat a bufferovat. V opačném případě, kdy bude pomalé spojení, bude zdlouhavé přetáčení filmů, listování a také nebude plynulé přehrávání a to zejména filmů s vysokým rozlišením.

Pro přizpůsobení multimediálního centra Kodi je možné využít nastavení, které můžeme rozšířit o nastavení pro experty. Vzhled programu můžeme díky skinům pozměnit, jsou k dispozici ke stažení z repozitáře, ostatně jako všechny další addons.

Systém nabízí i některé služby jako je SSH server, Samba, Avahi, Cron a jiné.

Formáty
Přehrává velké množství formátů, ztrátové i bezeztrátové, hudbu i video a zobrazuje obrázky. O svižné vykreslení videa se u zařízení Raspberry Pi stará hardwarový dekodér. Neměl jsem problém s přehráváním 15GB mkv H.264 filmu.
Podporované formáty lze najít na stránce kodi.wiki.
Fyzická média
Blu-ray Disc (unencrypted), CDs, DVDs, DVD-Video, Video CDs (including VCD/SVCD/XVCD), Audio-CD (CDDA), USB Flash, lokální pevné disky
Síťové protokoly
AirPlay/AirTunes, UPnP, SMB/SAMBA/CIFS, AFP, Zeroconf/Avahi/Bonjour, NFS, HTTP, HTTPS, FTP, RTSP (RTSPU, RTSPT), MMS (MMSU, MMST), Podcasting, TCP, UDP, SFTP, RTP and RTMP (včetně RTMP, RTMPT, RTMPE, RTMPTE, RTMPS), DHCP, NTP, WebDAV
Kontejnery
AVI, MPEG, WMV, ASF, FLV, MKV/MKA (Matroska), QuickTime, MP4, M4A, AAC, NUT, Ogg, OGM, RealMedia RAM/RM/RV/RA/RMVB, 3gp, VIVO, PVA, NUV, NSV, NSA, FLI, FLC, DVR-MS, WTV, TRP, F4V
Video
MPEG-1, MPEG-2, H.263, MPEG-4 SP a ASP, MPEG-4 AVC (H.264), H.265, Indeo, MJPEG, RealVideo, RMVB, Sorenson, WMV, Cinepak
Zvuk
MIDI, AIFF, WAV/WAVE, AIFF, MP2, MP3, AAC, AACplus (AAC+), Vorbis, AC3, DTS, ALAC, AMR, FLAC, Monkey’s Audio (APE), RealAudio, SHN, WavPack, MPC/Musepack/Mpeg+, Shorten, Speex, WMA, IT, S3M, MOD (Amiga Module), XM, NSF (zvukový formát NES), SPC (SNES), GYM (Genesis), SID (Commodore 64), Adlib, YM (Atari ST), ADPCM (Nintendo GameCube), CDDA
Digitální obrázky
BMP, JPEG, GIF, PNG, TIFF, MNG, ICO, PCX, Targa/TGA, WebP
Titulky
AQTitle, ASS/SSA, CC, JACOsub, MicroDVD, MPsub, OGM, PJS, RT, SMI, SRT, SUB, VOBsub, VPlayer
Metadata
APEv1, APEv2, ID3 (ID3v1 a ID3v2), ID666 a Vorbis komentáře pro zvuky, Exif a IPTC (včetně GeoTagging) pro formáty obrázků
Výchozí přihlašovací údaje
Uživatel | root |
Heslo | libreelec |
Screenshoty
Pro vytvoření snímku obrazovky stačí zadat na klávesnici tlačítko print screen (prt scr). Veškeré snímky se pak ukládají do umístění /storage/screenshots.


Jak využívám Kodi
Tento multimediální systém užívám na zařízení Raspberry Pi 3 a to v domácnosti s připojením k TV o rozlišení 1080 řádků přes HDMi kabel. Zařízení je připojeno v místní síti metalickým kabelem. Vnitřní paměť nevyužívám, místo ni je připojený NFS svazek ze síťového úložiště a ten obsahuje knihovnu médií. Díky domácí centralizaci dat pak odpadá věčné kopírování nových filmů do zařízení. V knihovně mám například formáty mkv, avi a mp4. Kodeky jsou často H.264, mpeg, DiVX. Mimo předchozích funguje i řada dalších viz. formáty výše.
Aplikace, hudbu, obrázky, Youtube a ani jiné zásuvné moduly nepoužívám, sleduji jen filmy. Se vzhledy jsem chvíli experimentoval, ale základní se mi zdál v skutku ideální. Hlavní obrazovku a její obsah mám vymezený pouze na filmy, protože mne pojezd na příslušné políčko velmi zdržoval.
HW podpora kodeku H.265 u Raspberry Pi 4 mě zřejmě donutí přejít na onu vyšší 4. řadu.
Závěr
Testoval jsem na zařízeních Raspberry PI 2/3 s verzí LibreELEC 9.2.6. Přehrávání videa ve vysokém rozlišení 1080 řádků běží plynule, HW dekodér zajišťuje velké množství snímků za sekundu a při pohledu na obraz a fps videa je jasné, že je to mnohem lepší podívaná, než například na stolním počítači. Mediální soubor byl přitom umístěný na FTP serveru vedený metalickými kabely a rychlostí 100Mbit/s.
Zatím jediný problém jsem měl s přehrávání H.265 na RPI 3, kdy se video spustí zhruba na pár sekund a poté zamrzne, ve výsledku je nutné zrestartovat celé zařízení. Kodi udává podporu H.265, ale RPI 3 nikoli. Až RPI 4 má mít HW dekodér H.265.
Ideální pro tento případ by se jevilo nějaké datové úložiště jako například server NAS. Vlastní paměť zařízení v podobě SD karty neumožňuje takový komfort, kapacitu a životnost, jako mají běžné pevné disky.