IBM T60

Kategorie: Hardware

Asi bych měl začít tím, jak jsem přišel k takovému stroji. Jako vždy to bylo velmi překvapivé a znenadání, notebook byl zachráněn před vyhozením do sběrného dvora a ještě se pařil celý letní den v autě. Nicméně kromě propáleniny od cigarety v místech touchpadu byl notebook po vyčištění jako nový. Nedisponuje podsvícenou klávesnicí, ale za to má nasvícenou klávesnici. Pomocí klávesové zkratky můžeme rozsvítit LED diodu pro osvětlení klávesnice.

Po letech používání je stále rychlý a bezproblémový, baterie vydrží cca dvě a půl hodiny a více. Kolikrát se mi už stalo, že jsem si nevšiml odpojeného napájecího adaptéru a notebook běžel vesele celé dopoledne, než se začal dovolávat zdroje napájení.

Základní parametry

CPUIntel Core 2 Duo T5500 (1,66 GHz)
RAM1GB DDR2
HDD80GB 7200 ot/min
GPUIntel GMA950
Displej14″ XGA TFT 1024×768 px
SíťWi-Fi, Bluetooth, LAN RJ-45, RJ-11
Konektivita3x USB 2.0, VGA, PCMCIA, Audio in/out
ROMDVD-RW
KonstrukceOdolná konstrukce ThinkPad
Rozměry311 x 255 x 25,4 mm
Váha2,29 kg

Má vylepšení

Z výroby osazený plotnový pevný disk jsem zaměnil za Patriot SSD 120 GB. Paměť jsem rozšířil z domácích zásob z 1GB na 3 GB DDR2 a mohlo se začít instalovat.

Debian a Arch Linux 32 byly nejrychlejší

Vyzkoušel jsem různé systémy na notebooku a překvapivě největší část provozu zajistily systémy FreeBSD, Arch Linux 32 a Debian. Nejdříve jsem používal Debian, protože jsem nic jiného pro zkoušku neměl a s rychlostí jsem byl velmi spokojený, systém naběhl velmi rychle a nic nechybělo. Po čase jsem nainstaloval svůj oblíbenější Arch Linux, který na tom byl s rychlostí snad ještě lépe, ale přesné časy jsem neměřil. V Arch Linuxu se mi velmi dobře kompiluje a jsem s ním více ztotožněn. Poslední dobou se ukončuje podpora 32bitových systémů a tak je stále těžší najít ten správný OS pro klasický počítač.

FreeBSD

Poslední dobou nacházím zalíbení v systému FreeBSD, který je velmi zajímavý svými vlastnostmi a přístupem. Doba nabíhání se systémem FreeBSD byla delší než předchozí favorité, ale za to výsledný dojem z operačního systému je lepší. FreeBSD působí jako velmi bezprostřední a čistý OS.

Notebook IBM T60 je s operačním systémem FreeBSD plně kompatibilní a vše funguje bez problémů. Při instalaci se nadetekoval Wi-Fi síťový adaptér a ihned jsem se připojil k internetu.

Rozebírání

Pro přístup k paměti a disku je třeba demontovat klávesnici.