HP LaserJet P2015dn

Kategorie: Hardware

Laserová tiskárna od společnosti HP s vyměnitelnou pamětí, podporou oboustraného tisku a nejen to. Je to skvělá černobílá tiskárna, která dokáže dělat svou práci. Podporuje tisk přes síť a USB.

V mé domácnosti tiskne již 3 roky a to ji mám z druhé ruky. Tiskneme s konfigurací:

  • Oboustraně (dlouhý okraj)
  • Ecomode
  • Rozlišení 600

Tiskne i po tom, co jsme si mysleli, že je definitivně mrtvá.

HP LaserJet 2015dn
HP LaserJet 2015dn

Webové rozhraní

Pro správu využijeme webové rozhraní, které je dostupné pod IP adresou tiskárny. Když neznáme IP adresu tiskárny, můžeme dlouhým stiskem tlačítka GO spustit selftest a vytisknutí příslušných údajů.

Reset do výchozího nastavení

Zapnout tiskárnu přepínačem I/0 a pak držet tlačítko se známým kosočtvercem dokud se nerozsvítí kontrolka s trojúhelníkovým upozorněním. Jakmile se rozsvítí příslušná kontrolka, musíme držené tlačítko pustit. Ještě chvíli se bude tiskárna připravovat a poté je ve výchozím nastavení.

Tlačítko GO Kosočtvercové tlačítko má (alespoň u mě) modrou barvu. Také má mít význam GO a při delším stisku vytiskne selftest.

Po resetu se někde diskutuje na téma výchozí přihlašovací jméno, to je ADMIN, ale po mě nebylo žádáno nic.

Jednou přestala tisknout

Jednoho dne po dlouholetém provozu přestala tiskárna fungovat. Příznaky byly:

  • Nedokončení přenosu tiskové úlohy
  • Tisk jen 1. stránky
  • Chybová hlášení

Vyjmul jsem řídící desku s obvody z tiskárny a zapnul troubu na 200 °C. Než se mi rozpálila trouba, připravil jsem si desku na jakousi podložku dotýkající se desky jen v několika bodech tak, aby to bylo vhodné pro součástky. Je nutné podotknout, že celou desku musíme orientovat s ohledem na povolení cínu a nemůžeme ji umístit součástkami směrem dolů. Jakmile byla trouba rozpálená, opatrně jsem vložil komponent do trouby a nechal jej asi necelé 4 minuty rozpéct. Toto ale doma zkoušejte pouze na své riziko.

K úžasu všech tiskárna tiskne již dva roky vesele dál a dodnes.

Podpora

S tiskárnou jsem fungoval jak na Windows XP, 7, 10, tak na linuxových systémech Arch Linux, Debian, OpenSUSE, CentOS a mimojiné také FreeBSD. Na unixových systémech jsem používal CUPS a na windowsových stanichých ovladače od výrobce HP.

Nastavení na unixových strojích – CUPS/HPLIP

Pro instalaci tiskárny HP LaserJet 2015dn na unixových systémech můžeme využít přímo rozhraní CUPS, nebo existuje software pro tiskárny HP, který se jmenuje HPLIP.

Pro instalaci HPLIP (HP Linux Imaging and Printing) slouží stejnojmenný balíček, který obsahuje řadu nástrojů. Pro volbu připojení síťové tiskárny i USB použijeme konfigurační nástroj hp-setup, který vyžaduje X server a dovede bez potíží nainstalovat HP tiskárnu.

Pro správu tiskáren pak slouží HP DEVICE MANAGER:

Výměna paměti RAM

Paměťový slot se nachází pod krytem v levém boku tiskárny (bráno čelně). Stačí odšroubovat plastovou krytku a odhalí se slot pro DDR2:

HP 2015dn RAM
HP 2015dn RAM