Granátovník zakrslý – Punica granatum L. var. nana

Kategorie: Zahrádka

Gránátovníky jsou původem subtropické keře s drobnými listy, červenými zvonovými květy a plody s chutnou šťávou. Trpasličí varianta dříve kvete i plodí. Na podzim opadávají listy a sklízíme do chladné místnosti, kde přezimuje jen s mírnou zálivkou.

Granátovník trpasličí
Granátovník trpasličí

Pěstování

Pěstujeme v květináči anebo také jako bonsai, vyžaduje sluneční svit, bohatou ranní zálivku a přihnojování. Nejvíce vláhy potřebuje na jaře a v létě. Skvěle snáší vysoké teploty a pro dobré plody vyžaduje teplý a slunný podzim. Nesmí dojít k delšímu vyschnutí, rostlina se těžko vzpamatuje.

Prý snáší teplotu až -12°C, takže je teoreticky možné jej pěstovat i na teplejším místě zahrady.

Poznámka:

Pří pěstování na balkoně orientovaném na jih s letními teplotami až 38 °C se mu daří, celý keřík je obtěžkán velkým počtem plodů. Hnojivo aplikuji pouze příležitostně a s mírou. Ještě v říjnu má tendenci dělat plody.

Květy a plody

Nejdříve se na koncích letorostů udělají jakási oválná poupata, která na konci puknou a vytvoří květ. Na brzkých letorostech jsou pouze plané květy, které odpadnou. Později se pravé květy mění na plod. Plody jsou chutné, plné semen a šťávy, hodí se výborně na sladké sirupy.

Odkazy