FreeBSD ve VirtualBoxu – sdílené složky a sdílení dat
V tomto krátkém zápisku si nainstaluji VirtualBox-ose-additions, vytvořím si sdílený adresář _DATA přímo v hostitelském manažerovi VirtualBoxu a ten poté připojím do místní složky /mnt/DATA. Pro funkčnost je třeba nainstalovat balík virtualbox-ose-additions a v souboru rc.conf povolit služby pro VirtualBox.
Mimo jiné je možné také využít například WinSCP.

Obsah:
Instalace ose-additions
Pro zpřístupnění možností pro VirtualBox je nutné do cílového systému zainstalovat balík virtualbox-ose-additions.
pkg install virtualbox-ose-additions
Ještě musíme říct systému, aby patřičné služby zavedl a používal. Pro startování služeb VirtualBoxu zapíšeme do /etc/rc.conf:
vboxguest_enable="YES" vboxservice_enable="YES"
Mimo repozitář bude použitelný instalační zdroj z ports, ale ten vyžaduje kernel source:
cd /usr/ports/emulators/virtualbox-ose make install clean
Připojení sdílených složek
V hostitelském VirtualBoxu jsem si pomocí správce nastavil sdílenou složku s názvem _DATA. Sdílenou složku budu chtít připojit do umístění /mnt/DATA. Nastavení Mount pointu v tomto případě nehraje příliš velkou roli. Důležité je nastavit korektní připojení disku v systému.

Pro ruční připojení pak můžu využít ručního příkazu mount_vboxfs.
mount_vboxvfs _DATA /mnt/DATA
Fstab a automatické připojení
Jestliže jsem si vytvořil v hostitelském počítači sdílenou složku s názvem například _DATA, mohu ji pomocí zápisu do fstab připojit do systému jako disk. Pro základní nastavení používám například zápis:
_DATA /mnt/DATA vboxvfs rw,gid=1001,uid=1001 0 0
Další možnosti sdílení dat
Možností jak sdílet data je více, jestliže je hostitelský počítač Windows, můžeme využít WinSCP. V nastavení VirtualBoxu virtuálního počítače FreeBSD nastavíme síť jako síťový most, tímto krokem získá počítač IP adresu zjistitelnou ostatními v síti. IP adresu zjistíme pomocí příkazu ifconfig. Stačí zapnout SSH server pomocí sshd_enable=“YES“ v /etc/rc.conf. Poté se připojíme přes WinSCP na příslušnou IP adresu s portem 22.
Při použití na domácím počítači v soukromém prostředí není nutné zabývat se bezpečností. Pro SSH server stačí běžné standardní nastavení.