FreeBSD na mém stolním PC

Kategorie: FreeBSD

Zaujal mne operační systém FreeBSD, který není až tak hojně používaný, ale za to nabízí stabilní vydání operačního systému, dobrý souborový systém a výkon.

Používám jej na svém moderním stolním desktopu od začátku roku 2020. Dříve jsem jej pouze zkoušel a testoval na různých počítačích.

Podpora HW

Jeho nevýhodou je nepříliš velká podpora hardware, není možné jej nainstalovat úplně na každý počítač. Je vyvíjen úzkou komunitou lidí a testování probíhá jen na některých počítačích. Tím pádem ovladače na některé periferie a nebo komponenty počítače nemusí být podporovány a pak jsme odkázáni na podporu od výrobce. Na laptopu IBM T60 funguje bez problému.

Je implementována kompatibilní vrstva pro Linux, díky tomu můžeme spouštět software stejný jako pro Linux s nativní kompatibilitou. Většinu programů je možné spustit, zatím jsem mezi běžným softwarem nenašel výjimku.

Programy a aplikace z platformy Windows lze také pohodlně provozovat a to díky kompatibilní vrstvě Wine.

Jakou mám hardwarovou konfiguraci desktopu?

Na mém stolním počítači mám následující hardware:

 • MSI Z97
  • Z97 Chipset LPC Controller
  • 82801 PCI Bridge
  • 9 Series Chipset Family USB EHCI Controller
  • 9 Series Chipset Family ME Interface
  • 9 Series Chipset Family USB xHCI Controller
  • 9 Series Chipset Family SATA Controller [AHCI Mode]
  • 9 Series Chipset Family SMBus Controller
  • ASM1083/1085 PCIe to PCI Bridge
 • Intel Xeon E3 – 1231 v3 @3.4 GHz
  • Xeon E3-1200 v3 Processor DRAM Controller
 • 16 GB DDR4 @1600 MHz
 • Patriot Burst 120GB SSD
 • 2x WD 1TB @7200 rpm
 • Ati Radeon RV370
 • Qualcomm Atheros Killer E220x Gigabit Ethernet Controller
 • Intel Corporation 9 Series Chipset Family HD Audio Controller

Výše zmíněný hardware pohání operační systém FreeBSD, který je umístěný na SSD disku Patriot. Ostatní data ukládám na zrcadlený RAID tvořený z dvou disků Western Digital o kapacitě 1TB. RAID není záloha, ale pouze redundantní ochrana ztráty dat.

Zdrojem napětí je nějaký neznačkový 350 W model, který je dostačující v případě, že nemusí napájet náročnou grafickou kartu.

Plocha

Správcem displeje je v mém případě program SDDM, dále také v jiných případech využívám třeba XDM anebo LXDM, s těmito správci jsem spokojený.

Pro desktop používám 2 monitory a tedy i 2 plochy.

FreeBSD a Awesome
FreeBSD a XFCE4

Nastavení xrandru pro 2 monitory:

xrandr --output VGA-0 --mode 1440x900 --primary --pos 1440x0 --output DVI-0 --mode 1440x900 --pos 0x0

Jak využívám počítač?

Počítač využívám já i má přítelkyně a proto je důležité, aby splňoval požadavky jak pro zkušeného a náročného uživatele, tak pro nezkušené i neznalé. Na počítači se surfuje po internetu, pracuje se s médii a grafikou, převádí formáty multimédií, vypaluje CD/DVD, stahuje z Youtube, pracuje se s dokumenty a takové ty běžné činnosti.

Jako správce displeje a přihlášení využívám SDDM, který pro tento účel bohatě stačí. SDDM jsem si nastavil, aby každému uživateli spouštěl jeho vlastní uživatelské sezení. Jakmile jsem totiž nějakému uživateli vybral například sezení XFCE4, cpalo se pak ke každému uživateli a to jsem nechtěl. Při rozdílných sezeních pro uživatele se to muselo pokaždé přepínat. Individuální sezení upravuji v souboru .xsession. Já si spouštím správce oken Awesome a přítelkyni jsem vybral XFCE4. Náhledy ploch můžete vidět o nadpis výše. Jako terminál v grafickém prostředí používám Xterm.

Pro nahlédnutí do konfiguračních souborů poslouží stránka Konfigurační soubory FreeBSD.

Úložiště

Předem promyšlené a s ohledem na využití volené nastavení úložiště dat je prvním krokem k dlouhodobému úspěchu a bezpečí svých dat.

Disk s operačním systémem je umístěný na rychlém SSD disku Patriot Burst, díky tomu je start a práce s PC mnohem rychlejší. Souborový systém mám ZFS a oddíly jsem nechal vytvořit instalátorem, to je naprosto dostačující.

Seznam software

Jak jsem již zmínil, na PC používám výhradně open-source software. Některé kategorie mají více zástupců jako například zde uvádím správce oken Awesome, DWM, XFCE4 a Windows Maker, kteřé sice úplně všechny najednou neprovozuji, ale patří mezi oblíbené a tak je porůznu střídám, jak se to hodí.

Zde je seznam programů, které využívám: