Džezová kytara CREMONA Luby JUMBO typ 4470

Akustická kytara JUMBO 4470
Kategorie: Hudba

Jedná se o klasickou džezovou kytaru vyráběnou v letech 1980 – 1993 v České Republice (Československu) společností CREMONA Luby.

Jak jsem na kytaru natrefil? Byla to náhoda, štěstí a lidská vlastnost vyhazovat funkční věci. Kytaru jsem dostal od svého táty, který ji zachránil před vyhozením na sběrný dvůr. Kytara byla i s koženkovým pouzdrem pohozena v nepříznivých venkovních podmínkách, kde smutně čekala na svého zachránce. Ujal jsem se jí s vervou a započal jsem si osvojovat hudební techniku na tomto nástroji.

Popis

Z jakých součástí se skládá kytara?

Struny

Struny mají velký vliv na zvuk nástroje, vyrábí se z více materiálů a v různých provedení a tloušťkách. Materiál, ze kterého je struna vyrobena má zásadní podíl na barevnosti zvuku. Tenčí struny ocení začátečníci. Na akustické kytary se nejčastěji používají struny .011 a .12. Síla strun se udává podle spodní nejslabší struny E.

Pojďme se podívat, jaké struny kytara vlastně má, začneme od horní a nejsilnější: E, A, D, G, H, E. Pro lepší znázornění přikládám níže obrázek strun.

GIBSON Masterbuilt Premium 80/ 20 Bronze Super Ultra Lights

Kytara byla osazena strunami nejasného původu, při ladění se poslední struna E okamžitě přetrhla. Chvíli jsem tedy brnkal bez ní a během následujících dnů jsem si objednal struny GIBSON Masterbuilt Premium 80/ 20 Bronze Super Ultra Lights. Tyto struny mají velmi vyvážený tón, jasný zvuk a skvělou hratelnost. Jde o univerzální struny, které se hodí na jakýkoli nástroj a k jakémukoli stylu hraní. Vydávají spíše vintage tóny.

  • Tvrdost: 010″/047″
  • Vinutí: Válcové (round wound)
  • Materiál: Bronz 80/20
  • Jádro: Ocelové
  • Zakončení: Kulička (ball end)

Trsátka

Materiál, tvrdost a špička trsátka mají velmi významný vliv na zvuk nástroje. Vyrábějí se rúzné druhy a třeba i s protiskluzovým povrchem. Trsátka mohou být Standard, Jazz a jiné.

Trsátka D-GRIP Mix Pack Medium-Hard
Trsátka D-GRIP Mix Pack Medium-Hard

Ikdyž mě nejvíce baví hra rukou, přesto jsem si pořídil trsátka od českého výrobce Janíček, který vyrábí trsátka od roku 1991. Tato trsátka se pyšní povrchem D-Grip, který z prstů zaručeně nevyklouzne. Jedná se o balíček trsátek D-GRIP Mix Pack Medium-Hard, který obsahuje trsátka Standard o tvrdosti 0.88, 1.00, 1.14, 1.30 mm a trsátka Jazz tvrdosti 0.88, 1.18, 1.40 mm.

  • Materiál: Nylon
  • Počet kusů: 7
  • Barva: Různé
  • Země výroby: Česká republika

Ladičky

Pro začátek jsem si vystačil s ladičkou v mobilním telefonu s operačním systémem Android Ladička na kytaru a housle. Tato aplikace umožní vcelku pohodlně ladění Vašeho nástroje. V některých případech je neohrabané a nepraktické vytahovat telefon a ladit dle aplikace, pořídil jsem si tedy připínací malou ladičku, která může být připnutá v pohotovosti na hlavě kytary a připravená konat svou práci. Zašel jsem do nejbližšího obchodu s hudebninami a koupil si Cherub WST-640G. Patří k nejzákladnějším a nejlevnější a kytaru naladí stejně dobře, jako kterákoli jiná.

Výuka a procvičování

Jako naprostý začátečník jsem zapřemýšlel, jak se vlastně začnu učit. Faktem je, že není kam spěchat a není dobré vrhnout se na něco obtížného. Zkrátka je nejlepší začít co nejjednodušeji. Pro majitele kytary je nutné znát její obecnou povahu, stavbu a části. Procvičování provádím doma a pomáhá mi opora z internetu, kde spousta lidí sdílí své znalosti a dovednosti, ukazují své tutoriály, dávají základní lekce a učí celé písničky.

Jako první důležitou znalost považuji umění technicky správně brnkat pravou rukou na struny. Palec ovládá první (E2), druhou (A2) a třetí (D3) basovou strunu. Ukazováček ovládá čtvrtou strunu (G3), prostředníček brnká na pátou strunu (H3) a prsteníček je pro poslední šestou strunu (E4). Je potřeba si osvojit brnání i po slebu, abychom byli schopni se později věnovat levé ruce a držení akordů.

Dalším krokem je utvrzování a posilování prstů pro snadné držení akordů. Zpočátku budou prsty nepříjemně mravenčit, brnět a bolet. Postupem času si zvyknou a nebude dělat problém udržet kterýkoli akord. V tomto stádiu se snažím držet akordy, brnkat na struny a současně dbát na znění jednotlivých strun. Jakmile nějaká struna nezní, nedržím správně akord.

Dalším z kroků jsou přechody mezi akordy, které jsou zpočátku velmi obtížné a s přibývajícím tréninkem je držení a přechody akordů snažší a snažší.

Galerie

Akustická kytara JUMBO 4470
Akustická kytara JUMBO 4470