OpenSUSE

Zajímavá a odladěná distribuce s trochou balastu

www.opensuse.org/

Charakte­ristika

OpenSUSE je zajímavá distribuce Linux s odladěným nastavením vhodná pro všechny. Systém obsahuje velké množství balíčků a nabíhá pomaleji oproti lehčím distribucím, ale tyto zápory jsou smazány díky příjemné správě, dobré funkčnosti a stabilnímu chodu.

FirewallFirewalld
Nastavení konzoleYaST
Nastavení lokalizaceYaST
Nastavení písmaYaST
Průvodce instalacíAno, YaST
Správa balíčkůzypper
Správa služebsystemctl
Verze softwaruStabilní i nejnovější verze

Od verze 15.1 je upuštěno od konfiguračních souborů hosts.allow a hosts.deny.

Přechod na OpenSUSE

Díky přehlednému instalátoru není problém nainstalovat OpenSUSE na stolní i přenosný počítač. Instalace proběhně v pohodě z DVD disku, USB anebo také ze sítě. Systém je uzpůsobený pro grafické prostředí a při instalaci si vybereme mezi KDE, Gnome, XFCE anebo výchozí plochou (IceWM). U laptopu HP pavilion běží veškerý hardware již od prvního startu.

Po instalaci se systém automaticky přihlásí do dříve vybraného grafického prostředí a pomocí programu YaST už správa počítače není problém ani pro nováčka. Software používám svůj oblíbený opensource, tím se nic nemění a i programy zůstávají stejné. Jako správce oken používám můj oblíbený Awesome.

Rychlost nabíhání je oproti distribucím Arch Linux i Debian značně pomalejší, protože obsahuje velké množství balíčků. Jedná se o téměř minutu (oproti 10s). Vyváží to fakt, že lze počítač ihned používat a je odladěný.

Byl jsem příjemně překvapen přednastavenými hodnotami a nastavením v základním systému. Programy v repozitáři jsou skvěle připraveny pro systém. Ihned jak jsem si nainstaloval správce oken Awesome, tak jsem měl k dispozici odladěné nastavení správce oken přímo pro OpenSUSE.

YaST

Je univerzální konfigurační nástroj pro důležité nastavení OpenSUSE, který je velmi užitečný a dobře se na něj zvyká. Lze s ním spravovat software i hardware, jádro, jazyk, písma, služby, síť i zobrazovat informace o systému.

Můžeme jej spustit s podporou grafického rozhraní GTK, QT anebo jen v textovém režimu, který se stal mým oblíbeným.

Ncurses textové prostředí programu
GTK+ prostředí
GTK+ prostředí