Můj Linux, můj počítač, můj hrad

Informace o mém způsobu používání Linuxu, distribucích a desktopu


Já a Linux

V roce 1996 jsem se poprvé setkal s počítačem, ale až o 10 let později jsem se seznámil s operačním systémem Linux. Jako první jsem se setkal s distribucí Ubuntu, která umožnila bezproblémovou instalaci vedle Windows. Práce s počítačem nabyla nový rozměr a já měl k dispozici něco nového oproti zažitým zvyklostem Windows.

Nastal převrat z uživatelského hlediska. Veškerý software byl volně k dispozici díky GNU licenci. Programy trochu z jiného soudku působily "útulně" a trochu hackersky. Trvalo mi nějakou dobu naučit se principy fungování, teorii a odbornosti, ale bavilo mě to.

Časem jsem zkusil Debian, ale nepovedlo se mi nastavit správnou funkci některého hardwaru a tak dlouho nevydržel. Jako další jsem zkusil Archlinux, který zůstal natrvalo a dodnes. Velmi jsem si Archlinux oblíbil a zkoušel ho procpat do každého svého zařízení.

Ubuntu dnes již nevyužívám, oblíbil jsem si jiné, sehrálo však velkou roli v přechodu ze strany od Billa Gatese. Od doby začlenění Unity rozhraní, které se mi nezamlouvalo, jsem začal hledat alternativy a experimentovat s Xubuntu a Lubuntu.

Debianu jsem nemohl nějakou dobu přijít na chuť, nyní ho rád využívám na starším přenosném počítači k psaní webu, tvorby grafiky i animací a také jiným aktivitám. Vhod mi přijde jeho nynější dobrá podpora, instalace a stabilita. Software mám v trochu starších verzích, ale to mě netrápí.

Archlinux je má neojoblíbenější distribuce Linux a také jsem ji musel věnovat nejvíce času a učení se.

Linuxové distribuce

Mnoho distribucí jsem si neozkoušel, každá distribuce je totiž specifická, má své vlastní způsoby a odzkoušet je všechny by zabralo půl života smrtelníka, který by se marně pokoušel najít tu nejvhodnější, mezitím zkoušením by totiž docházelo k aktualizacím a změnám.

Ke mě se dostali a zůstali následující:

 1. Alpine Linux
 2. Arch Linux
 3. Debian

Desktop - plocha

Jakmile naběhne můj systém, chci se v něm cítit jako doma, chci aby odpovídal mým požadavkům. Požaduji nízké hardwarové nároky, líbí se mi minimalistický design a dlaždicové uspořádání oken, proto mi vyhovuje:

 1. Conky

  monitor systému

 2. Dmenu

  spouštěč

 3. DWM

  správce oken

 4. Lxdm

  správce přihlášení a displeje

 5. PCManFM

  správce souborů

 6. UFW

  rozhraní pro firewall a síťový filtr

Dlaždicový správce oken je pro mě ideální, vyzkoušel jsem jich hodně a nejvíce mě zaujali Awesome a DWM. Jako interpreta používám bash.

Stroje a mašiny

Mám rád starší notebooky, které mají velké množství funkcí a jsou dobře zkonstruované i přístupné. Momentálně pracuji a tvořím na mini-počítači Raspberry PI 3, který mám jako stolní počítač. Jestliže zrovna nechci sedět u stolu a nebo cestuji, mám přenosný počítač IBM T60. Jako pevné disky používám už jen SSD technologie, které i starším kusům dodají potřebnou svižnost.