Linux

Operační systémy založené na jádru Linux

www.linux.org www.linux.cz
Alpine Linux Archlinux Debian OpenSUSE

Úvodem

Linux je svobodný operační systém vyvýjený dobrovolníky z celého světa, je rychlý a má skvělou podporu. Linuxové jádro využívají stovky distribucí, které jsou rozdílné použitými nástroji a programy. Pracuje s open source programy a nechybí ani podpora českého jazyka.

Distribuce

Linux existuje v podobě mnoha distribucí, které jsou rozdílné a současně mají společné jádro. Liší se například použitým grafickým rozhraním, sadou programů i nástrojů a volbou přihlašovacího manažera. Také v teorii mohou vznikat rozdílná nastavení a odlišnosti. Právě pro jejich rozdílnost si může každý vybrat to pravé, je třeba jen vyzkoušet. Díky použitým licencím je možné distribuce Linux využívat a šířit zdarma.

Pro začátečníky jsou vhodné distribuce Ubuntu a Debian, které mají grafický instalátor a začínající uživatel je zvládne s malou pomocí sám nainstalovat.

Alpine Linux

Alpine Linux není příliš vhodná pro začínající. Jedná se o velmi flexibilní distribuci co se týká nasazení. Chvíli jsem tento systém provozoval na stolním počítači, ale neudržel se dlouho. Zajímavý systém mě nadchl, ale poměrně delší nabíhání desktopu udělilo záporné body. Nepodařilo se mi spouštět síť v pozadí a čekat při zavádění 6 sekund na získání IP adres mě někdy rozčilovalo.

Arch Linux

Arch Linux je pro pokročilé, jelikož se instaluje z příkazové řádky a grafické prostředí si musíme doinstalovat. Sami si vybereme, co si k jádru operačního systému nainstalujeme. Arch Linux začíná instalací balíku Base a volitelně Base-devel. Když jsem si ho osvojil, už jsem nechtěl jiný.

Debian

Debian je přesně mezi. Nabízí možnost příjemné kompletní instalace i takzvaného "install from scratch", instaluje se tedy od základu systému přidáváním potřebného softwaru. Nabízí také výběr mezi instalací grafickou a textovou, dále také nabídne instalaci metabalíčků s předvolenými programy a možnost okamžitého použití bez složitého nastavení. Uživatelsky dobře zvládnutelný.

OpenSUSE

OpenSUSE je zajímavá distribuce Linux s odladěným nastavením vhodná pro všechny. Systém obsahuje velké množství balíčků a nabíhá pomaleji.

Ubuntu

Ubuntu je skvělá pro začínající, nainstaluje se vše potřebné včetně základních uživatelských programů jako prohlížeč webu, správce souborů a textový editor. Poskytuje přehledný instalátor vhodný i pro nováčky. Uživatel po instalaci sedne k hotové a vyladěné věci. Není třeba zdlouhavě konfigurovat hardware, aby plnil svou funkčnost. Existují odnože používající rozdílná grafická prostředí jako příkladem Xubuntu s Xfce4 a nebo Lubuntu s Lxde.

Zabezpečení

K zabezpečení v síti používá Linux nejčastěji síťový filtr iptables, který se stará o povolení, jaké protokoly odkud a kam smí. Pro ulehčení práce můžeme použít nástroj UFW, který dovede pohodlně nastavit pravidla iptables.

Pokud chci důkladnější ochranu, nastavím program Fail2ban.