Jak na síť v systé­mech Linux

způsoby připojení k síti drátové i bezdrátové

Úvodem o způsobech připojení

V systémech Linux se můžu připojit k síti pomocí automatizovaného software, to jsou programy jako Network manager, WiCD a jiné, které vysvětlím později. Můžu se také připojit ručně a způsobů je nespočet. Způsoby ručního připojení se liší dle distribuce Linux a i takové lze automatizovat pro bezstarostné připojování k například domácí či firemní síti. Ruční připojení využívá nástrojů, které volíme podle potřeb a možností.

Identifikace

Identifikace síťového hardwaru a softwaru lze zrealizovat ručně v příkazové řádce.

Nástroje k ručnímu připojení

Network manager pro permanentní setup

Nejkomfortnějším řešením z uživatelského hlediska je pro připojení k síti program Network manager nebo obdobný s vlastním grafickým rozhraním, který s pomocí nástroje mn-applet vytvoří příjemné prostředí pro připojení k síti.

Stačí nainstalovat balíčky networkmanager/network-manager a nm-applet, který se může jmenovat také network-manager-gnome, network-manager-applet a podobně, to už vlastně závisí na distribuci Linux.

V některých systémech se musí také zapnout příslušná služba Network managera. Pokud je nainstalováno a služba běží, můžeme spustit nástroj nm-applet. V systémové liště se objeví ikona správce připojení.