Instalace Debianu

Instalační pokyny pro instalaci Debianu na stolní i přenosný počítač

www.debian.org

Cíl

Cílem je nainstalovaný operační systém Debian na stolním i přenosném počítači s X a grafickým prostředím LXDE, které nemá vysoké nároky na hardware a přitom je uživatelsky přívětivé. Jako výchozí jazyk bude nastavena čeština a rozložení kláves také české.

Příprava

K instalaci budeme potřebovat jeden stolní/přenosný počítač s jedním pevným diskem a CD-ROM s vypáleným instalačním obrazem na disku DVD, který můžeme stáhnout na oficiálních stránkách www.debian.org. Na pevném disku potřebujeme alespoň 10GB volného prostoru a pamětí RAM nejméně 128MB.

Jestliže máme vypálený obraz disku z minula nebo zastaralý, můžeme ho použít také, ale možné nepříjemné aktualizaci se nevyhneme (pokud ovšem neprobíhá již při instalaci použití aktualizovaných balíčků z internetu).

Zahájení instalace

Podle verze instalačního obrazu budete vyzvání k volbě typu bootování, obvykle je navýběr mezi typy instalace, zvolte grafickou nebo textovou podle toho, která Vám bude více vyhovovat. Textová instalace je rychlejší.

 1. Jazyk

  Stačí vybrat český jazyk a české rozložení kláves.

 2. Rozdělení disku

  Automatické a asistované rozdělení udělá vše za nás, není problém dělit také ručně.

 3. Síť

  Nastavení sítě a IP adresy je jako výchozí automatické pomocí DHCP. Doporučuji zajistit kabelové internetové spojení. Na Wi-fi se spoléhat nemůžeme. Jestliže selže výchozí pokus o spojení, máme možnost spravovat síť ručně a zadat například pevnou IP adresu apod.

 4. Počítač a uživatel

  Pomocí průvodce vyplníme uživatele počítače s heslem, doporučuji alespoň nějaké komplikovanější heslo. Název počítače se předvyplní, podle potřeby změníme.

 5. Software

  Budeme dotázáni, zda chceme nahrát také jiné Debian DVD s dodatečnými programy a nástroji, nebo dotaz o používání software třetích stran, které můžeme bez obav používat. Debian nabízí výběr metabalíčků plných software k instalaci. Takové metabalíčky obsahují například celé samostatné grafické prostředí s doporučenými programy, anebo HTTP i tiskový server.

  • Debian desktop
  • LXDE

  Když nevybereme žádnou možnost, nainstaluje se pouze základní systém a po restartu si budeme muset nainstalovat vše ručně v příkazovém řádku. Tato možnost je pro pokročilejší uživatele Linux.

 6. Zavaděč

  Finální úkon je instalace zavaděče operačního systému, kterým je GRUB. Instaluje se na celkový oddíl disku, tedy například: sda, sdb, sdc. Taková akce je standartní.

 7. Restart do nového systému

Po restartu v novém

Uživatel vytvořený během instalace nebývá ve skupině sudo a nejsem si ani jistý, jestli je sudo běžnou součástí systému.