Arch Linux 32

Distribuce Archlinux se od roku 2017 vyvýjí pro architektury i686 zvlášť jako Archlinux 32

„Během roku 2017 ukončila linuxová distribuce Arch Linux podporu architektur i686. Pro ty, kteří nemají hardware pro 64 bitový operační systém a nemohou jej upgradovat, se nabízí přechod na Arch Linux 32.“

www.archlinux32.org

Jak je na tom 32 bitový derivát Arch Linux?

Na první pohled je Arch Linux 32 totožný s jeho 64 bitovým kolegou, je rychlý, jednoduchý a drží si základní principy Arch Linux. Balíčky v repozitáři jsou překompilovány pouze pro i686, pentium4 a některé dokonce i pro i486. Aktuální jádro je ve verzi 5.3.13. Odpadá repozitář multilib a některé balíčky v AUR jsou nekompatibilní a nedají se použít. Bez problému provozuje všechny běžné programy z oficiálního repozitáře. Ve všech ohledech je to 100% Arch Linux. Instalace probíhá dle instrukcí pro klasický Arch Linux.

(ne)Jasná budoucnost?

Temná budoucnost podpory starších strojů se stává realitou a já osobně si moc přeji udržení kompatibility starších architektur procesorů. Fandím komunitě Arch Linux 32, aby projekt co nejdéle držela.

Stalo se tomu tak díky výpadku serveru a nezodpovědné obsluze serveru s těmito službami. Netrvalo dlouho a vše se napravilo. Aktuálně se distribuci daří a mohu ji jedině doporučit.

Známé chyby

Setkal jsem se s problémem s knihovnami QT5 při spuštění programu, který je vyžaduje(VLC a podobné). Možný downgrade problém odstraní, ale nevyřeší. Chyba je popsána v buglistu a brzy se snad opraví.

Po instalaci není možné instalovat z oficiálního repozitáře program Gimp, řeším instalací z flatpak.

Kompletní seznam chyb na: bugs.archlinux32.org/