Arch Linux

Distribuce Arch Linux a její znaky, charakteristika a mé poznatky

www.archlinux.org
Instalační pokyny Arch Linux 32 Pacman Systemctl

Charakte­ristika

Rychlá distribuce s instalací pomocí chroot v CLI režimu. Instalační médium se vejde na 1 CD. Jako správce balíčků funguje Pacman se skvělým ovládáním.

Arch Linux je pro pokročilé, jelikož se instaluje z příkazové řádky a grafické prostředí si musíme doinstalovat. Sami si vybereme, co si k jádru operačního systému nainstalujeme. Arch Linux začíná instalací balíku base, linux a volitelně base-devel, linux-firmware a další. Když jsem si ho osvojil, už jsem nechtěl jiný.

Firewalliptables
Nastavení konzole/etc/vconsole.conf
Nastavení jazyka/etc/locale.conf
Nastavení lokalizace/etc/locale.gen
Průvodce instalacíNe, chroot
Správa služebsystemctl
Správce balíčkůPacman
Verze softwaruStabilní novější verze

Přechod na Arch Linux

Arch Linux je velmi rychlá distribuce, která je lehká a základní systém nemá více jak 1 GB. Chybí instalátor a prvopočáteční instalace se provádí postupnou sadou příkazů. To není až takový problém. Rychlost nabíhání systému je se systémem Arch Linux zatím nejrychlejší z těch, které jsem zkusil (Alpine Linux, Debian, Ubuntu/Xubuntu, Mandrage, Slackware). Za celou řadu let se mi jeví velice sympaticky a stále je to má nejoblíbenější distribuce, kterou nasazuji na desktop nejčastěji.

Nečekané překvapení

Během roku 2017 ukončila linuxová distribuce Arch Linux podporu architektur i686. Pro ty, kteří nemají hardware pro 64 bitový operační systém a nemohou jej upgradovat, se nabízí přechod na Arch Linux 32.

Když jsem po dlouhé době zkusil instalovat Arch Linux na starším notebooku z mého oblíbeného CD, čekalo mě nepříjemné zjištění, že podpora architektury i686 skončila. Projevilo se to nemožností stáhnout cokoli z repozitáře. Jako velký fanda této distribuce jsem ale hledal řešení a můj nový hrdina se brzy objevil, je to Arch Linux 32, který se jako projekt oddělil a pokračuje díky nadšené komunitě programátorů.