SVG a Ink­scape

Škálovatelná vektorová grafika s programem Inkscape, používání

Více o SVG(Wiki)

Inkscape

SVG

SVG zvané také Scalable Vector Graphics je značkovací jazyk, který tvoří příjemnou 2D grafiku v jazyce XML. Je otevřeným formátem pro široké užití na webu i jinde. HTML5 nabízí plnou podporu SVG. Škálovatelná grafika funguje trochu jinak, než klasické obrázky. Můžeme ji současně zapsat jako kód v jazyce XML a má neuvěřitelnou výhodu: při zvětšování neztrácí na kvalitě. Pro snadné použití existují grafické editory vektorové grafiky se kterými to jde hezky „od ruky“.

Inkscape

Skvělý opensource editor škálovatelné vektorové grafiky, který nabízí jak základní funkce pro dvojrozměrné kreslení, tak pokročilé moduly a knihovny pro velmi kvalitní a náročnou práci. Nakresleným tvarům lze velmi efektivně přiřazovat formy, efekty, textury a mnohem víc.

Zkuste si jej sami a uvidíte, jak je to jednoduché. Obrázky na této stránce jsem vytvořil po několikadenních zkušenostech s programem, logo bylo jedno z prvních.

Jak jsem začínal s vekto­rovou grafikou

Potřeboval jsem před nějakou dobou vytvořit grafický materiál a tématické obrázky. Napadlo mě, že pro takový účel se může skvěle hodit SVG. Nainstaloval jsem si editor Inkscape, který se mi zdál prvních pár chvil těžkopádný, ale po hodince práce a osvojení malého množství základů se začíná dařit.

S vektorovou grafikou jsem začal a z kreativního hlediska mě moc baví.

Můj způsob použití na webu

Jakmile chci vytvořit obrázek, který chci umístit na web, začnu jej tvořit v programu Inkscape a ukládám do formátu SVG. Obrázek, který vytvořím, pro typické umístění na web nestačí. Upravím jej podle potřeby do jiného formátu, na barevnou paletu s počtem 256 barev pro uspoření dat a zvýšení rychlosti načítání. Nečiním tak ve všech případech, u některých obrázků je třeba udržet kvalitu a tak výsledné formáty pro můj web jsou také:

SVG formát obrázku, který obsahuje velké množství prvků, je oproti klasickým obrázkům na webu náročnější na vykreslení a z toho důvodu formát raději převádím. Převažuje výsledný formát PNG, který dovede zachovat kvalitu, průhlednost a malou velikost. Některé prohlížeče mají také problémy s podporou.