Proč používám FreeBSD?

Moje důvody pro užívání FreeBSD, subjektivní pocity

Výzva

Jestli máte občas také chvíle, kdy už Vám Váš počítač nestačí a chcete opět něco jiného a něco víc, jsme na jedné vlně.

Nemalý podíl měla na instalaci FreeBSD výzva zkusit něco nového a nepoznaného. Naučit se zase nové věci a rozšířit si obzory. Udělá mi radost, když vytvořím dobré nastavení desktopu, které mi sedí.

To Linux nestačí?

Vzpomínám si, jak jsem poprvé uviděl příkazovou řádku a byl vedle jak ta jedle. Vzpomínám, jak jsem byl zmatený z orientace v počítači, když došlo na lámání chleba. Dnes jsme na tom o poznání lépe.

Na mém domácím počítači jsem se už nějakou dobu začínal nudit a musel jsem začít hledat alternativu k Linuxu, který jsem používal doteď (Arch Linux, Debian).

Zajímavou volbou se mi zdál systém FreeBSD. Již dříve jsem o něm vídával zmínky po internetu anebo v dokumentacích. Věděl jsem, že je orientované pro experty a možná proto jsem nechal čas, aby mě k němu zavedl sám. Udělal jsem dobře, když jsem se pro něj rozhodl? To brzy zjistím...

"Útulné" prostředí

Všechny nešvary a přitěžující okolnosti vyváží útulné prostředí systému a pocit bezpečí i jistoty. Začínající uživatele poteší příjemný instalátor, handbook a počáteční obecné nastavení.

Oproti Linux je FreeBSD při správě subjektivně ještě náročnější na znalosti a uživatelské dovednosti. O to víc ale jednotlivce naučí a účelu poslouží.

Skvělá podpora sítě a bezpečnosti

Na svém starším notebooku IBM T60 jsem bezproblémů nainstaloval verzi i386 z CD s použitím Wi-Fi. Obsahuje rozhraní pro nastavení sítě.

Operační systém FreeBSD pracuje tak, že má vlastní oddělenou virtuální vnitřní síť, která umožňuje více bezpečí a ochrany.