Cist (Cistus)

Kategorie: Zahrádka

Cisty též zvané skalní růže jsou stále zelené, květy obsypané keře v oblasti Středomoří a severní Afriky, najdeme je v Itálii, Chorvatsku a okolních zemích na skaliscích, strmých ubočích a pahorkatinách. Dorůstají velikosti 0,5 – 2,5 metrů a mohou být aromatické.

Cistus kvete
Cistus kvete

Pěstování

Pěstujeme na slunných místech, míra slunečních paprsků značně ovlivňuje množství květů. Substrát udržujeme středně vlhký a mimo růstovou dobu jen občasná zálivka a nepatrně vlhký substrát.

Množení

Cisty lze množit řízkováním. Řízky je nejlepší odebírat v únoru i březnu po kvalitním zimování mateřské rostliny. Vybíráme pouze dobře urostlé letorosty – to jsou nově přirostlé a zdřevnatělé větve. Řízky by měly být dlouhé asi 10 cm, odstraníme spodní listy. Některé druhy špatně koření, může to být obtížný úkol.

Cistus
Cistus

Užívání

Užíváme vnitřně ve formě čaje ze sušených listů a květů. Asi 2 gramy byliny vylouhujeme po dobu 5 – 8 minut v horké vodě.

Mimo jiné lze koupit ve formě extraktů, kapslí a čajové směsi.

Účinky

Má silné protivirové, protiplísňové a tonizační účinky, posiluje imunitní systém, léčí záněty horních cest dýchacích a čistí organismus. Používá se rovněž pro antibiotickou léčbu, při nachlazení a chřipce. Pomáhá v boji proti stresu a psychivkému napětí. Je řazen mezi přírodní adaptogeny.

Obsahuje vápník, hořčík, zinek, železo, proantokyanidin, flavonoidy a polyfenoly (antioxidanty).