Brahmi (Bacoppa Monnieri)

Kategorie: Zahrádka

Brahmi Je drobná rostlina pocházející z Asie s tendencemi k plazení anebo převisu. Je součástí ajurvédské medicíny již přes 3000 let a má blahodárné účinky na nervovou soustavu.

Brahmi
Brahmi

Pěstování

Důležitá je pro Brahmi pravidelná zálivka. Nemá ráda mrazíky a ani přímý celodenní sluneční svit, ideální je prosvětlené umístění bez přímého slunce, udává se umístění na jih. Když se rostlině daří, rosrůstá se velmi rychle. Při pěstování venku a na balkoně se teplotách blížících 5 °C sklízí do interiéru a v květnu může opět ven. Mráz rostlinu dokonale odrovná.

Dobrý nápad je klasický květináč i závěsný, rostlina z něj bude přetékat. Jde o vodní rostlinu a tak je tu možnost pěstování i v akváriu, zatím jsem to nezkoušel. Při dostatečném zalévání roste jako plevel, pěstuji ji na balkoně.

Množení

Mimo klasického výsevu semen je možné rostlinu rozmnožit řízkováním. Uřízneme minimálně 10 cm dlouhé řízky, které je možné namočit do stimulátoru a sázíme do květináče.

Brahmi

Množení jsem také prováděl například v červnu v odpolední hodině. Nařezal jsem si až 15 cm dlouhé řízky, které nevzhledně vyčnívaly z květináče. Asi hodinu byly ponořené ve vodě a pak jsem je zapíchal do hlíny. Trvalo asi dva týdny, než se většina sazenic vzpamatovala a začala růst. Po dvou měsících již zasazené řízky přerostly květináč a začínají houževnatě bujet.

Užívání

Užívá se sušená (možno i drcená) bylina formou vývaru a čaje. Běžná dávka je okolo 5 gramů byliny, vývar vaříme asi 3 – 5 minut a následně louhujeme maximálně 10 minut.

Postupem času lze dávkování zvyšovat, ale údajně by neměla dávka přesáhnout 15 gramů.

Účinky

Podporuje, posiluje a regeneruje nervovou soustavu a proto je také užívána v ajurvédské medicíně. Zlepšuje koncentraci, paměť a okysličení mozku. Uvolňuje mysl a tělo při těžkých situacích, pomáhá při depresích, úzkostlivých náladách a stresu.

O nežádoucích účincích se neví.