Arch Linux

Kategorie: Arch Linux

Rychlá distribuce s instalací pomocí chroot v CLI režimu. Instalační médium se vejde na 1 CD.

Arch Linux je pro pokročilé, jelikož se instaluje z příkazové řádky a grafické prostředí si musíme doinstalovat. Sami si vybereme, co si k jádru operačního systému nainstalujeme. Arch Linux začíná instalací balíku base, linux a volitelně base-devel, linux-firmware a další. Jako správce balíčků funguje Pacman se skvělým ovládáním. Když jsem si ho osvojil, už jsem nechtěl jiný.

Arch Linux
Firewalliptables
Nastavení konzole/etc/vconsole.conf
Nastavení jazyka/etc/locale.conf
Nastavení lokalizace/etc/locale.gen
Průvodce instalacíNe, chroot
Správa služebsystemctl
Správce balíčkůPacman
Verze softwaruNovější

Přechod na Arch Linux

Arch Linux je velmi rychlá distribuce, která je lehká a základní systém nemá více jak 1 GB. Chybí instalátor a prvopočáteční instalace se provádí postupnou sadou příkazů. To není až takový problém. Rychlost nabíhání systému je se systémem Arch Linux zatím nejrychlejší z těch, které jsem zkusil (Alpine Linux, Debian, Ubuntu/Xubuntu, Mandrage, Slackware). Za celou řadu let se mi jeví velice sympaticky a stále je to má nejoblíbenější distribuce, kterou nasazuji na desktop nejčastěji.

Nečekané překvapení

Během roku 2017 ukončila linuxová distribuce Arch Linux podporu architektur i686. Pro ty, kteří nemají hardware pro 64 bitový operační systém a nemohou jej upgradovat, se nabízí přechod na Arch Linux 32.

Když jsem po dlouhé době zkusil instalovat Arch Linux na starším notebooku z mého oblíbeného CD, čekalo mě nepříjemné zjištění, že podpora architektury i686 skončila. Projevilo se to nemožností stáhnout cokoli z repozitáře. Jako velký fanda této distribuce jsem ale hledal řešení a můj nový hrdina se brzy objevil, je to Arch Linux 32, který se jako projekt oddělil a pokračuje díky nadšené komunitě programátorů.

  • Arch Linux 32 pro i686

Arch Linux 32

Na první pohled je Arch Linux 32 totožný s jeho 64 bitovým kolegou, je rychlý, jednoduchý a drží si základní principy Arch Linux. Balíčky v repozitáři jsou překompilovány pouze pro i686, pentium4 a některé dokonce i pro i486. Aktuální jádro je ve verzi 5.3.13. Odpadá repozitář multilib a některé balíčky v AUR jsou nekompatibilní a nedají se použít. Bez problému provozuje všechny běžné programy z oficiálního repozitáře. Ve všech ohledech je to 100% Arch Linux. Instalace probíhá dle instrukcí pro klasický Arch Linux.

Arch Linux 32
Arch Linux 32
Arch Linux 32 screenfetch

(ne)Jasná budoucnost?

Temná budoucnost podpory starších strojů se stává realitou a já osobně si moc přeji udržení kompatibility starších architektur procesorů. Fandím komunitě Arch Linux 32, aby projekt co nejdéle držela.

Na podzim roku 2019 padají služby:

  • bugs.archlinux32.org
  • git.archlinux32.org
  • bbs.archlinux32.org
  • news.archlinux32.org

Stalo se tomu tak díky výpadku serveru a nezodpovědné obsluze serveru s těmito službami. Netrvalo dlouho a vše se napravilo. Aktuálně se distribuci daří a mohu ji jedině doporučit.

Známé chyby

Setkal jsem se s problémem s knihovnami QT5 při spuštění programu, který je vyžaduje(VLC a podobné). Možný downgrade problém odstraní, ale nevyřeší. Chyba je popsána v buglistu a brzy se snad opraví.

Po instalaci není možné instalovat z oficiálního repozitáře program Gimp, řeším instalací z flatpak.

Kompletní seznam chyb na: bugs.archlinux32.org/